آشنایی با کیست هیداتیک

آشنایی با کیست هیداتیک

جهت آشنایی با کیست هیداتیک باید بگوییم که نام این بیماری تا حدودی نا آشنا و ناشناخته است، اما این بیماری بسیار خطرناک و حتی کشنده است و شاید بتوان از آن به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ریوی نام برد که از طریق حیوانات به انسان منتقل شده و اعضای مختلفی از جمله روده، کبد، ریه، طحال و حتی مغز را درگیر کرده و ممکن است به مرگ منجر شود، به عبارتی دیگر این بیماری، بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که از طریق رشد انگلی که در روده سگ وجود دارد شیوع می‌یابد.

آشنایی با کیست هیداتیک

آشنایی با کیست هیداتیک

حال به بررسی به وجود آمدن این بیماری و شیوع آن در افراد میپردازیم:

به گفته دکتر ابوالفضل رخشان این بیماری یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که از طریق انگلی به نام اکینوکوکوس گرانولوزوس که در روده حیوان سگ وجود دارد به انسان منتقل می‌شود که در مرحله نوزادی وارد بدن فرد مبتلا شده و در مرحله بلوغ در بدن آن فرد زندگی می‌کند. افرادی که در روستاها و در معرض قرارگیری با سگ‌ها و همچنین دام هستند به این بیماری مبتلا می‌شوند. تغذیه سگ نیز در انتقال این بیماری بسیار مهم است، چرا که انگل این بیماری از طریق خوردن ضایعات دامی در بدن این حیوان رشد می‌کند.سپس در مدفوع حیوان دفع شده وآلودگی به سبزیجات وآب باعث ابتلا انسان می شود.

چگونگی ابتلا به این بیماری

قبل‌تر گفتیم که این بیماری از طریق تغذیه سگ پیشروی کرده و به تدریج اندام حیاتی بدن را درگیر می‌کند، به این صورت که وقتی سگی از امعاء و احشاء دام آلوده تغذیه کند، این انگل که به صورت نوزاد است از کیست خارج شده، در بدن او رشد کرده و به روده سرازیر می‌شود. این لاروها پس از وارد شدن به روده تبدیل به کرم‌های بالغی می‌شوند که می‌توانند از طریق دفع مدفوع سگ فضاهای بسیاری را آلوده کرده و به سرعت گسترش یابند. این فضاها می‌توانند مزارع کشاورزی و محل نگهداری دام باشند.

به عنوان مثال اگر انگل این بیماری در زمین‌های کشاورزی پخش شده باشد می‌تواند از طریق خوردن سبزیجات آلوده به انسان منتقل شود و در این صورت این انگل پس از وارد شدن به معده انسان و سپس به روده به جریان خون انتقال یافته و با نفوذ به اعضای حیاتی بدن فرد را درگیر می‌کنند. این بیماری بیشتر کبد انسان را مورد حمله قرار می‌دهد و با ورود به آن کیست‌های زیادی را به وجود می‌آورد. این بیماری نقاط دیگر بدن از جمله قلب، ستون فقرات و چشم را نیز درگیر می‌کند.

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با جراح عمومی خوب در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

علائم شایع کیست هیداتیک

این بیماری ممکن است تا سال‌ها هیچ علائمی از خود نشان ندهد و روند شیوع آن بسیار کند پیش برود اما از علائم شایع این بیماری سرفه‌های شدید است که می‌توانند در اثر شدت کیست را پاره کرده و منجر به مرگ فرد مبتلا شود. در بعضی موارد این کیست‌ها به مرور بزرگ می‌شوند و در موارد دیگر ممکن است در ماه‌های اولیه، رشدی چند سانتی‌متری داشته باشند که بسیار آزار دهنده است. کیست‌های هیداتیک بیشتر در ریه و کبد خود را نشان می‌دهند و دردهای شکمی، فشار، کم اشتهایی و سرفه زیاد از علائم مبتلا شدن به این بیماری هستند، همچنین برای تشخیص وجود این کیست‌ها از روش‌هایی مانند سونوگرافی، سرولوژی، رادیوگرافی و سی تی اسکن استفاده می‌شود.

درمان کیست هیداتیک

اگر بیماری در مراحل اولیه خود بود یعنی کیست‌ها آنقدر بزرگ نشده و پیشروی زیادی نداشتند می‌توان از درمان دارویی که استفاده از مبندازول والبندازول است را نام برد، اما در صورت رشد سریع کیست و بزرگ شدن آن نیاز به جراحی داشته و خارج کردن کیست نیز از روش‌های جدید است که برای درمان این بیماری از آن استفاده می‌شود.

چگونگی کنترل و پیشگیری از کیست هیداتیک

کنترل و پیشگیری بیماری کیست هیداتیک به عوامل زیادی از جمله رعایت بهداشت فردی، مصرف نکردن سبزیجات و محصولات آلوده، درمان حیوانات آلوده، آموزش در مورد این بیماری و بهداشت مربوط به آن است.

برای کسب اطلاع بیشتر به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

شش + دوازده =

Call Now Button