آندوسکوپی معده چطور انجام می شود ؟

آندوسکوپی معده چطور انجام می شود ؟

آندوسکوپی یکی از بهترین روش های تشخیصی به منظور ارزیابی مشکلات گوارشی است . زخم های گوارشی، سرطان معده و عفونت های هلیکوباکترپیلوری با این روش به خوبی قابل تشخیص می باشد .

آندوسکوپی معده چطور انجام می شود ؟

آندوسکوپی معده چطور انجام می شود ؟

آندوسکوپ چه نوع وسیله ای است ؟

آندوسکوپ وسیله ای است که به وسیله آن می توان به تشخیص بیماری ها و ارزیابی مشکلات سیستم گوارشی پرداخت و درون معده، مری و اثنی عشر را مشاهده کرد . معمولا این دستگاه یک لوله باریک و انعطاف پذیر است که بر سر آن دوربینی تعبیه شده است و این دستگاه شامل چند آینه و عدسی می باشد .

با پیشرفت های بسیار در زمینه علم پزشکی به طبع دستگاه آندوسکوپ هم بسیار پیشرفت کرده است و بر روی این این دستگاه دوربین های ویدئویی تعبیه شده است که به راحتی می توان به بررسی درون بدن پرداخت .

نحوه انجام آندوسکوپی معده

بهتر است زمان انجام آندوسکوپی معده فرد به پهلو سمت چپ بخوابد . دستگاه آندوسکوپی معمولا از طریق دهان، مقعد و یا یک سوراخ ایجاد شده توسط جراحی وارد بدن می شود و به منظور انجام آندوسکوپی معده به ناحیه دهان فرد بی حسی موضعی زده می شود تا فرد در هنگام انجام آندوسکوپی هیچ نوع درد و ناراحتی را احساس نکند.

زمانی که قصد انجام آندوسکوپی را داریم، وسیله ای کوچک در میان دندان ها قرار داده می شود تا آسیبی به دندان ها و لوله آندوسکوپ وارد نشود . در این زمان از خود فرد خواسته می شود تا با بلع لوله کمک کند که آندوسکوپ به سمت پایین و دستگاه گوارش رانده شود .

پس از ورود آندوسکوپ پزشک به مشاهده داخل دستگاه گوارش می پردازد و در صورت وجود هر مشکل اقدام به نمونه برداری از بافت معده یا بیوپسی می نماید .

مراقبت های لازم برای انجام آندوسکوپی

در صورت مبتلا به هر بیماری  و مصرف دارو ها بهتر است قبل از انجام آندوسکوپی آن را با پزشک خود در میان بگذارید . زیرا شاید لازم باشد قبل از انجام آندوسکوپی فرد برخی از داروها را قطع نماید .

در زمان انجام آندوسکوپی بهتر است با یک همراه مراجعه نماید، زیرا احتمال بستری چند ساعت پس از انجام آندوسکوپی وجود دارد .

قبل از انجام آندوسکوپی خالی بودن معده بسیار ضروری و مهم است .

در صورتی که پس از انجام آندوسکوپی هر نوع مشکلی داشتید بهتر است پزشک خود را مطلع سازید تا در صورت وجود هر نوع مشکل به درمان و رفع آن پردازید .

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با جراح عمومی خوب در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

اقدامات پس از آندوسکوپی معده

بهتر است بیمار پس از انجام آندوسکوپی به مدت چند ساعت بستری شود . در برخی از موارد وجود درد بسیار کم در ناحیه گلو طبیعی است و در مواردی ممکن است این درد تا مدتی باقی بماند . رعایت رژیم غذایی تحت نظر پزشک پس از انجام آندوسکوپی ضروری است .

گاهی اوقات احتمال دارد نفس کشیدن برای فرد کمی سخت باشد، اما لازم است بدانید این یک احتمال است و در صورتی که فرد دچار چنین مشکلی شود پس از مدتی از بین می رود و تنفس به راحتی انجام می شود .

کلام آخر

آندوسکوپی یک روش تشخیصی بسیار دقیق برای بررسی و ارزیابی بیماری ها دستگاه گوارش به شمار می آید . در صورتی که به منظور تشخیص بیماری نیاز به انجام آندوسکوپی دارید بهتر است به یک جراح عمومی خوب مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاع بیشتر به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

2 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button