سرطان مری را بشناسید

سرطان مری را بشناسید

سرطان بیماری ناخوشایندی است که شنیدن نام آن موجب ترس و هراس در هر فردی و در هر گروه سنی می شود. توده های سرطانی در هر قسمت و اندام از بدن می توانند رشد کنند. خوشبختانه در حال حاضر راه های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد اما درمان قطعی و از بین بردن این توده ها رابطه مستقیمی به زمان تشخیص بیماری دارد. آیا تا به حال چیزی در مورد سرطان مری شنیده اید؟ علائم و نشانه های وجود این عارضه را می دانید؟ دلایل ابتلا به سرطان مری را می دانید؟ راه های مقابله و پیشگیری از ابتلا به سرطان مری چیست؟

اگر علاقمند به دانستن پاسخ این سوالات هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد سرطان مری به شما ارائه دهیم.

 

 

سرطان مري چيست؟ 

سرطان مری، وجود توده سرطانی در مری است. مرى لوله اى توخالی و بلندی است که از گلو آغاز و به معده منتهی می شود. گفتنى است مری به هضم و انتقال مواد غذایی از پشت گلو به معده کمک می کند.

سرطان مری می تواند در هر قسمتي از مري رخ دهد. مردان نسبت به زنان بيشتر در خطر ابتلا به اين سرطان هستند.

گفتنى است سرطان مری ششمین عامل شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. البته میزان بروز اين سرطان در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است. بروز اين سرطان در برخی از مناطق ممکن است به شيوه هاى زندگى از جمله ميزان مصرف دخانیات و الکل یا عادات غذایی خاص و چاقی و  اضافه وزن مربوط باشد.

علائم و نشانه هاى سرطان مرى چيست؟

تشخیص به موقع بیماری و اقدا مسریع برای درمان می تواند کمک زیادی به درمان قطعی بیماری کند. اما برای تشخیص به موقع لازم است یا به صورت مرتب چکاپ شوید و به پزشک مراجعه کنید و یا علائم و نشانه های بیماری را بشناسید. به طور كلي علائم و نشانه های سرطان مری شامل موارد زیر است:

 • وجود مشكل و اختلال در عملكرد بلع
 • کاهش وزن ناخواسته و بدون تلاش
 • احساس درد، فشار و يا سوزش در قفسه سينه
 • سرفه هاش شديد و بي مورد
 • احساس كوفتگي
 • سوء هاضمه و يا سوزش قلب

لازم به ذكر است كه سرطان مرى در مرحله اولیه معمولاً هیچ نشانه و علائمی ندارد، پس بهتر است به صورت مرتب به پزشک مربوطه مراجعه کنید و معاینه شوید.

 

چه زماني لازم است تا به پزشك مراجعه كنيم؟ 

توصيه مي شود در صورت بروز علائم و نشانه های مداوم و نگران کننده با يك پزشک متخصص ملاقات کنید.

اگر فرد به یک بیماری پیش سرطانی ناشی از ریفلاکس اسید مزمن مبتلا باشد و به موقع به پزشك مراجعه كند مي توان قبل از اينكه بيماري را به سرطاني بدهيم تبديل شود، درمان كرد. در اين شرايط بايد نسبت به علائمى كه نشان دهنده پيشرفت بيمارى و بدتر شدن اوضاع هستند آگاه باشيد و در اين رابطه از پزشك خود اطلاعات كسب كنيد.

همچنين گفتني است براي سرطان مري معمولا آزمايشات غربالگرى انجام نمى شود، مگر در افرادى كه بيمارى آنها در مرحله پيش سرطانى قرار دارد و هنوز پيشرفت نكرده است.

 

علل و دلايل ابتلا به سرطان مري

دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان مری می شود اما اغلب سرطان مری هنگامی رخ می دهد که سلول های مری دچار خطا و جهش در DNA شوند. این خطاها باعث می شوند سلول ها رشد کرده و از کنترل خارج شوند، به اين ترتيب سلول های غیر طبیعی جمع شده و توموری را در مری تشکیل می دهند که می توانند به ساختارهای مجاور حمله كنند و در قسمت های دیگر بدن گسترش یابند.

 

انواع سرطان مری

سرطان مری با توجه به نوع سلول های درگیر طبقه بندی می شود. تشخيص نوع سرطان مری در تعیین و انتخاب گزینه های درمانی کمک می کند.

به طور كلي انواع سرطان مری شامل موارد زیر است:

 

آدنوکارسینوما: سلول هاى سرطاني از نوع آدنوکارسینوما در غدد ترشح مخاط در مری شروع به رشد مي كنند.  آدنوکارسینوما اغلب در قسمت تحتانی مری به وجود مى آيد.

سرطان سلولی فلسی: سلول های سنگفرشی سلول های نازک و صافي هستند که سطح مری را مي پوشانند. اين نوع سرطان مري اغلب در قسمت های فوقانی و میانی مری رخ می دهد. سرطان سلول سنگفرشی شایعترین نوع سرطان مری در سراسر جهان است.

انواع نادر ديگر: برخی از اشکال نادر سرطان مری شامل سرطان سلول کوچک، سارکوم، لنفوم، ملانوما و کوریوکارسینوم است.

 

 

چه عواملي خطر ابتلا به سرطان مري را افزايش مي دهد؟ 

تصور می شود که تحریک مزمن مری منجر به برخي تغییرات و بروز سرطان مری می شود. به طور كلي عواملی که باعث تحریک سلول های مری و افزايش خطر ابتلا به سرطان مری مى شوند، عبارت اند از:

 • ابتلا به بیماری ریفلاکس معده به دستگاه گوارش
 • استعمال سیگار و دخانيات
 • ایجاد تغییرات پیش سرطانی در سلول های مری
 • چاقي و اضافه وزن
 • نوشیدن بيش از حد الکل
 • رفلاکس صفرا
 • مشکل در بلع به دلیل اسفنکتر مری
 • عادت هميشگى به نوشيدن مايعات بسيار داغ
 • عدم مصرف ميوه و سبزيجات كافى
 • سابقه انجام پرتو درمانى در قفسه سينه و شكم

 

عوارض ابتلا به سرطان مرى چيست؟ 

پیشرفت سرطان مری می تواند عوارضی مانند موارد زير ايجاد كند؛

انسداد مری: اين سرطان مى تواند عبور و مرور مواد غذایی و مایعات از مری را دشوار و یا غیر ممکن کند.

درد: چنانچه سرطان مری در مراحل پيشرفته قرار گيرد می تواند باعث احساس درد در ناحيه شود.

خونریزی در مری: سرطان مری می تواند باعث خونریزی شود. اگرچه خونریزی معمولاً تدریجی است اما در بعضی مواقع می تواند ناگهانی و شدید هم باشد.

 

چگونه مى توان از ابتلا به سرطان مرى پيشگيرى كرد؟

شما می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری قدم بردارید. به طور كلى رعايت نكات زير مى تواند تا حد زيادى خطر ابتلا به اين بيمارى را كاهش دهد؛

 

ترك سیگار: اگر سیگار می کشید بهتر است در مورد راهکارهای ترک آن با پزشک خود صحبت کنید. داروها و مشاوره های زيادى برای کمک به ترک سيگار و دخانيات وجود دارد، بنابراين جاى نگراني نيست. همچنين اگر از دخانیات استفاده نمی کنید هرگز اقدام به شروع آن نكنيد.

كنترل نوشيدني هاي الكلي: اگر نوشیدن الکل را انتخاب کرده ايد بهتر است این کار را با اعتدال انجام دهید. ميزان استاندارد مصرف نوشيدنى عاي الكلي برای بزرگسالان سالم حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان در هر سنی و مردان بزرگتر از 65 سال و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان زير 65 سال و جوان تر است.

مصرف میوه و سبزیجات بیشتر: براي پيشگيرى از سرطان انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

وزن خود را متعادل نگه داريد: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید در مورد راهکارهای كاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید تا به لاغرى کمک کند.

 

نتيجه گيري

توصيه مي شود براي پيشگيري از بروز سرطان نكات ذكر شده را رعايت كنيد همچنين اگر هرگونه نشانه و علامتى مبني بر وجود سرطان مرى مشاهده نموديد هرچه سريعتر با بهترین جراح عمومی در ميان بگذاريد تا سرطان پيشرفت نكند و بدخيم نشود، چراكه اكثر سرطان اگر در زمانى مناسب و به موقع تشخيص داده و درمان شوند از مرگ احتمالى افراد جلوگيري مى شود.

 

پاسخ

4 × چهار =

Call Now Button