علت وجود خون در مدفوع

خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع ممکن است برای هر فردی نگران کننده و هولناک باشد اما اینجا این سوال مطرح می شود که:
آیا این مقدار خونی که در مدفوع دیده شده و بعد از مدتی قطع گردیده نگران کننده است یا نه؟ آیا دیدن خون در مدفوع نشانه ی بیماری خطرناکی است؟ آیا بعد از دیدن خون در مدفوع باید نگران باشیم یا خیر؟ ما در این مقاله سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم و اطلاعاتی کافی در مورد بیماری های مرتبط با این معضل را توضیح دهیم. وجود خون در مدفوع، به هر میزانی غیر طبیعی است، اما آیا جای نگرانی دارد یا خیر، بستگی به علت وجود این خون در مدفوع دارد که از علائم و نشانه های کدام بیماری است.

علت وجود خون در مدفوع

علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع به هر میزان، در هر زمان و به هر تناوبی که باشد نشان دهنده ی یک عامل غیرطبیعی در دستگاه گوارش است. برای یافتن علت این مساله نیاز است که به جراح عمومی مراجعه نمایید و بررسی دستگاه گوارش فرد دارد. وجود خون در مدفوع را جدی بگیرید و به بررسی علت آن بپردازید.

دلایل وجود خون در مدفوع

خون در مدفوع می تواند از علائم بیماری های نه چندان مهمی مانند بواسیر یا هموروئید باشد و یا دلیل ابتلا به بیماری مهمی مانند سرطان روده بزرگ باشد که چنانچه به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یک بیماری شایع بین افراد در سنین مختلف است. حدود 75% از افراد در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. همیشه ابتلا به این بیماری به معنای انجام عمل جراحی نیست. هموروئید یا بواسیر به بالشتک هایی از رگ های طبیعی گفته می شود که در کانال مقعدی در انتهای روده بزرگ قرار می گیرد. این قرار گیری می تواند در قسمت داخلی یا خارجی کانال مقعدی باشد که به آن هموروئید داخلی یا هموروئید خارجی گفته می شود. همه ی افراد این بالشتک های هموروئیدی را دارند که وظیفه ی آنها ترشح موادی می باشد که خروج مدفوع را تسهیل می بخشد.

هموروئیدها، ارگان های طبیعی در ناحیه مقعد هستند که می توانند در اثراسهال یا یبوست، پر خون و متورم شوند. در صورت تکرار یبوست و مشکل در اجابت مزاج، این بالشتک های خونی متورم می شوند که در نهایت موجب پارگی این قسمت شده و خونریزی می کنند. این مساله دفع همراه با درد را به همراه خواهد داشت.

انوع بواسیر یا هموروئید

بواسیر را می توان به دو دسته بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم کرد. بواسیرهای داخلی از نظر شدت درجه به 4 دسته تقسیم می شوند:

1. خونریزی بدون بیرون زدگی
2. خونریزی همراه بیرون زدگی که خود به خود جا می رود
3. خونریزی همراه بیرون زدگی که با دست جا می رود
4. خونریزی به همراه بیرون زدگی که با دست جا نمی رود
هموروئیدهای خارجی معمولا به صورت یک قسمت بیرون زده در ناحیه مقعد قرار دارد و اغلب با درد و تورم و گاها خارش همراه است.

درمان بواسیر

درمان عارضه مقعدی برای هر فردی متفاوت است. درمان به روش جراحی می تواند بسیار ساده، بی درد و بدون خونریزی و نیاز به بیهوشی باشد که همراه با درمان قطعی انجام می شود.

هشت نکته مهم برای درمان بواسیر یا هموروئید

1. مدت طولانی روی توالت ننشینید.
2. غذا و میوه های سرشار از فیبر در رژیم غذایی خود قرار دهید.
3. برای اجابت مزاج راحت تر، روزانه از تخم کتان استفاده کنید.
4. ناحیه مقعد، بعد از اجابت مزاج باید خشک و تمیز نگهداری شود.
5. نشستن طولانی مدت، بدترین پوزیشن برای ناحیه لگن است. نباید به صورت طولانی روی این پوزیشن باشید.
6. 6 بار در روز، در وان آب گرم باشید، اگر برایتان، امکان پذیر نبود 2 تا 3 بار این کار انجام دهید.
7. مخلوط ماست و خردل در درمان این بیماری بسیار کمک کننده است.
8. جوشانده پوست انار در آب، برای درمان این عارضه عالی است.

سرطان روده بزرگ چیست؟

اگر روده را در یک طول مشخص قرار دهیم، لوله ای به طول 10 متر را تشکیل می دهد که 1.5 متر آخر آن کولون یا روده بزرگ نامیده می شود. سرطان روده یک بیماری شایع اما خوشبختانه قابل پیشگیری است. برای اینکه پولیپ درون روده ی بزرگ، به یک غده ی سرطانی تبدیل شود به طور متوسط 10 سال زمان لازم است.

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با جراح عمومی خوب در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

علتی که موجب سرطان روده بزرگ می شود

1. فعال شدن آنکوژن در پولیپ

2. از دست داد ژن های مهارکننده تومور که معمولا ژن های سرطانی را مهار می کنند.

چه کسانی در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند؟

• افراد بالای 50 سال
• افرادی که زمینه ی ارث و ژنتیکی ابتلا به سرطان روده ی بزرگ و پولیپ دارند و یا خودشان قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند، بیشتر در معرض خطرهستند.
• افرادی که از سندرم وراثتی ژنتیکی و یا از بیماری های التهابی مانند التهاب روده بزرگ رنج می برند.

تشخیص سرطان و پولیپ روده

پس بهترین سن برای شروع غربالگری از شخص با شخص دیگر متفاوت است. افراد مختلف، زمانی که به پزشک مراجعه می کنند می توانند با انجام آزمایش های مختلف از وجود پولیپ درون روده مطلع شوند. کولونوسکوپی یکی از این روش برای آگاهی از وجود پولیپ می باشد. از طریق کولونوسکوپی می توان هم از وجود پولیپ در روده مطلع شد و هم برای تست سرطانی بودن پولیپ، همزمان آن را از روده خارج کرد. تصویربرداری یک روش دیگر، برای معاینه روده بزرگ است. وجود خون در مدفوع از دیگر عوامل، برای آزمایش روده بزرگ است. اگر بعد از تصویر برداری و آزمایش خون مشخص شود که سرطان به قسمت های مختلف بدن پخش شده بنا به تشخیص پزشک، برای جلوگیری از تشدید سرطان مراحل شیمی درمانی آغاز می شود.

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ نیاز به رعایت عادت هایی است که باید به آنها توجه شود.

• سیگار نکشیدن
• حفظ وزن متعادل و سالم
• فعالیت های فیزیکی و ورزشی

کلام آخر

در صورتی که به هر دلیل با این بیماری مواجه هستید به منظور تشخیص دقیق و علت این بیماری بهتر است به جراح عمومی مراجعه نمایید تا مشورت های لازم را در این خصوص را انجام دهید.

برای کسب اطلاع بیشتر به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

2 + بیست =

Call Now Button