جراحی لاپاراسکوپی چیست و مراحل آن چگونه است؟

امروزه با پیشرفت های قابل توجهی که در علم پزشکی رخ داده است، بیمار درد کمتری را تحمل می کند و پزشکان عمل راحت تری را تجربه می کنند.

 

از لاپاراسکوپی می توان به عنوان یکی از پیشرفت های خوب در پزشکی نام برد، که در برخی موارد باعث جلوگیری ازانجام عمل باز می شود، به این صورت که دیگر لازم نیست پزشک با برشهای بزرگ روی بدن بیمار درمان را شروع کند. عمل لاپاراسکوپی عموما برای بیماریهای زنان و بیماری های لگنی انجام می پذیرد.

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟
جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

چگونگی انجام عمل لاپاراسکوپی

این عمل به این شکل است که پزشک سوراخ و یا سوراخ های در شکم بیمار ایجاد می کند و از آن طریق لوله ای را که دوربینی بسیار قوی روی آن نصب است را به داخل بدن هدایت می کند و احشا داخلی بدن را با وضوح کامل مشاهده می کند و ضمن تشخیص بیماری به درمان نیز می پردازد. پزشک برای اینکه دیوار های شکم از احشا داخلی جدا شود شکم را مملو از گاز دی اکسید کربن می کنند که غیر قابل اشتعال بوده و هیچ ضرری برای این کار گزارش نشده است.

مراقبتهای پیش از عمل لاپاراسکوپی

اگر دچار بیماری خاصی نظیر بیماری قلبی-عروقی و یا ریوی هستید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید، به دلیل گازی که وارد بدن می شود امکان بروز مشکل وجود دارد.
قبل از عمل از دارویی که دکتر تجویز کرده برای تخلیه روده ها استفاده کنید.
اگر از دارویی خاص استفاده می کنید برای مصرف آن در روز جراحی، حتما با پزشک مشورت کنید.
دوازده ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید تا در حین عمل و بعد از عمل دچار تهوع نشوید.

 

مراقبتهای بعد از عمل لاپاراسکوپی

پس از جراحی لاپاراسکوپی به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب، رعایت مراقبت ها و نکات ذیل فراموش نشود.

  • بسیار آرام راه بروید.
  • غذای سبک میل کنید.
  • در صورت بروز هر گونه دردی از مسکن استفاده کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین نظیر بلند کردن جسم سنگین خودداری کنید.
  • تا زمانی که دکتر تجویز کرده (بسته به نوع عملی که داشته اید عموما از 3 هفته تا 40 روز) از برقراری رابطه جنسی اجتناب ورزید.
  • دو روز پس از انجام عمل می توانید پانسمان را بردارید.
  • برای جلوگیری از هر نوع عفونتی بخیه ها را تمیز نگه دارید و با آب و صابون شست و شو دهید.
  • به سبب استفاده از لوله راه هوایی، امکان بروز درد در ناحیه گلو وجود دارد، برای کاهش درد آبنبات میل کنید.
  • اگر بخیه ها از نوع جذبی نبودند برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.
دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با جراح عمومی خوب در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

مزایای لاپاراسکوپی

در عمل لاپاراسکوپی مانند عملهای باز از بیهوشی کامل استفاده می شود، اما به دلیل اینکه برش ها بسیار کوچکتر از برش ها در عمل باز است، عمل کم تهاجمی تری به حساب می آید و صد البته که زیبایی پوست را نیز به سبب جا نماندن اسکار های بزرگ به خطر نمی اندازد.

عوارض لاپاراسکوپی

از عارضه های لاپاراسکوپی می توان به درد در قفسه سینه و کتف ها اشاره کرد، این درد به دلیل وارد کردن گاز دی اکسید کربن به بدن بوده، که این گاز با تحریک عصب ها باعث احساس درد در بیمار می شود، برخی می گویند که استفاده از این گاز باعث بروز تهوع شدید خواهد شد، اما باید بگویم این تهوع ناشی از استفاده از داروی بیهوشی بوده، که در عملهای باز نیز وجود دارند.

کلام آخر

جراحی لاپاراسکوپی یک روش تشخیص و درمانی است که تمامی افراد نمی توانند این جراحی را انجام دهند، قبل از آنکه فردی بخواهد جراحی را انجام دهد بایستی با یک جراح عمومی خوب در این زمینه مشورت نمایید زیرا بسته به شرایط و وضعیت بیماری نوع جراحی متفاوت خواهد بود. به طور کلی این جراحی بسیار دقیق بوده و برای بیماران بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

برای کسب اطلاع بیشتر به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button