درمان انسداد روده

انسداد در مسیر حرکت طبیعی محتویات روده است. براساس  محل انسداد تقسیم بندی می شود. روده بزرگ یا کوچک، کامل یا ناکامل، یا همراه با اختناق روده و یا ایسکمی روده نیاز به درمان دارد، ممکن است مشکلاتی که در روده به وجود آمده همراه علائم شدید و خفیف باشد که نباید به این نشانه های بی توجه بود، بنابراین توصیه می شود ادامه مطلب را حتما با ما همراه باشید تا سریعا روش های تشخیصی و درمانی را نزد یک جراح روده خوب انجام دهید.

فیلم پربازدید عمل جراحی انسداد روده بیمار 70 ساله توسط دکتر رخشان

انسداد ساده روده چیست؟

(مسدود شدن روده ، بدون اختلال در عروق):

روده در بخش دیستال به انسداد، به سرعت تخلیه می شود و روی خود می خوابد در حالی که در بالای انسداد، با گاز و مایع متسع می شود. با افزایش اتساع، خون رسانی دیواره روده مختل شده، ممکن است اولسرهای مخاطی و سوراخ شدگی رخ دهد، که منجر به عفونت منشر شکمی (پریتونیت) می شود.

درمان انسداد روده

انسداد استرانگوله 

خون رسانی به قسمت دچار مشکل، قطع شده، باعث اختلال در سد مخاطی طبیعی و در نتیجه ترشح ترانسودایی باکتری ها به درون حفره صفاق و پریتونیت می شود که در صورت تسکین نیافتن، روده گانگرن و سوراخ می شود.

علل انسداد روده چیست؟

علل انسداد به صورت زیر تقسیم بندی می شود

 • خارج جداره ای: فتق، چسبندگی، باندها و پیچ خوردگی روده (ولولوس) و فشار خارجی ناشی از ضایعات فضاگیر.
 • داخل جداره ای: تومورها، تنگی التهابی مانند آنچه در بیماری کرون يا دیورتیکولیت دیده می شود.
 • داخل مجرایی: تومورهای پایه دار. اجسام خارجی مانند مواد غیرقابل هضم، سنگ های صفراوی، عفونت از جمله کرم ها، یبوست و سفت شدن مدفوع.

اپیدمیولوژی انسداد روده

انسداد روده یک بیماری شایع است و به علت افزایش میزان بروز چسبندگی ها، فتق و بدخیمی ها در سالمندان شایع تر است و بیمار با مشاهده و تجربه اولین علائم باید سریعا به متخصص جراحی عمومی مراجه نماید.

شرح حال بیماری که دچار انسداد روده شده است

 • درد شدید کولیکی شکم با ماهیتی شبیه به احساس چنگ زدن همراه با دوره های تسکین درد، که در بخش مرکزی (روده کوچک) و تحتانی (روده بزرگ) شکم احساس می شود.
 • اتساع شکم، هرچه انسداد بالاتر باشد اتساع کمتر حالت تهوع بیشتر است.
 • اتسفراغ مکرر حاوی مواد سبز و مخلوط با صفرا (در مراحل اولیه انسداد روده کوچک)، یا استفراغ مدفوعی (در مراحل دیررس) و در انسداد بخش دیستال روده کوچک یا انسداد روده بزرگ. یبوست مطلق، ناتوانی در دفع مدفوع وگاز.

معاینه بیمار دچار انسداد روده

اتساع شکم با حساسیت موضعی. ممکن است حرکات دودی روده قابل مشاهده باشد.

افزایش صداهای روده (شبیه صدای شلپ شلپ) گاردینگ و حساسیت بازگشتی مطرح کننده بروز پریتونیت هستند. ممکن است صداهای روده وجود نداشته باشند (در انسداد طول کشیده) بیمار را از نظر وجود فتق بررسی می شود.

وجود هر گونه اسکار در شکم، مطرح کننده احتمال چسبندگی است. بیمار را از نظر وجود توده شکمی (از جمله در اینواژیناسیون، سرطان ها، توده در بن بست دوگلاس، سفت شدن مدفوع) بررسی کنید.

روش های تشخیصی انسداد روده چیستند؟

 • خون

گازهای خون شریانی: اسیدوزلاکتیک ممکن است وجود ایسکمی روده و خطر سوراخ شدگی را مطرح کند. کم خونی میکروسیتیک ممکن است نشانه بدخیمی روده بزرگ باشد. بررسی اوره و الکترولیت ها از نظر وجود کم آبی و آشفتگی های الکترولیتی ناشی از استفراغ.

 • رادیوگرافی ساده شکم

در تشخیص و تعیین محل انسداد کمک کننده است. وجود لوپ های متسع در مرکز با قوس های دریچه ای که تمام عرض روده را قطع می کنند مطرح کننده آن است که این بخش روده کوچک است . اگر اتساع روده در محلی محیطی تر واقع شده باشد و هستریاهایی وجود داشته باشند که تمام عرض روده را قطع نکنند، انسداد روده بزرگ مطرح می شود، ممکن است سطح مایع هوا دیده شود.

 • رادیوگرافی ایستاده قفسه سینه

برای رد کردن سوراخ شدگی. انمای ماده حاجب محلول در آب: در انسداد روده بزرگ ممکن است علل انسداد را نشان دهد.

 1. بررسی جریان عبور ماده حاجب محلول در آب
 2. برای بررسی سطح انسداد.
 3. سی تی اسکن

تشخیص پیش از جراحی با سطح انسداد و در نتیجه برنامه ریزی برای درمان را ممکن می سازد. با این روش ممکن است متاستاز یا سوراخ شدگی آشکار شود.

دکتر ابوالفضل رخشان متخصص جراحی عمومی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها از جمله: جراحی کیسه صفرا، جراحی روده بزرگ و… می نماید. جهت مشاوره با  جراح عمومی در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید

درمان انسداد روده چگونه است؟

 • عمومی

جایگزینی مایعات وریدی و الکترولیت ها، قراردادن لوله نازوگاستریک، پایش دقیق علائم حیاتی، تعادل مایعات، برون ده ادراری و  در موارد وجود انسداد ناشی از چسبندگی، بررسی عبور گاستروگرافین ممکن است افزون بر تشخیصی بودن، درمانی نیز باشد. عقیده بر آن است ماده حاجب با فشار اسمزی بالا، ادم روده را کاهش و در نتیجه انسداد را تسکین می دهد. اگر در بررسی ها تشخیص دیگری مطرح شد، ممکن است برای جراحی زودهنگام برنامه ریزی شود.

اقدامات محافنله کارانه ممکن است، انسداد حاد را برطرف کند. با وجود این، در صورت تسکین نیافتن علائم یا بروز علائم عوارض، باید مداخلات جراحی انجام شود.

سرطان-روده-بزرگ
سرطان-روده-بزرگ
 • جراحی

لاپاروتومی یا لاپاراسکوپی برای درمان علت. ممکن است جراحی رفع باندهای تشکیل شده یا خارج کردن روده را با یا بدون استومی شامل شود. آناستوموز اولیه در رزکسیون روده کوچک با عمل جراحی هارتمان یا همی کولکتومی همراه با استومی با هدف عملکردزدایی از روده در رزکسیون روده بزرگ. ممکن است برای مراقبت پس از عمل، بستری کردن بیمار در بخش مراقبت های ویژه  ضرورت داشته باشد.

اندوسکوپیک

تومورهای مسدود کننده روده بزرگ را می توان به روش آندوسکوپیک، چه به عنوان اقدامی پیش از جراحی برای پرهیز از جراحی اورژانس و چه به عنوان اقدامی تسکینی، استنت گذاری کرد. انسداد ناشی از پیچ خوردگی روده را می توان با سیگموئیدوسکوپ انعطاف پذیر یا با عبور دادن لوله ، به روش آندوسکوپیک درمان کرد.

عوارض انسداد روده

دهیدراتاسیون، سوراخ شدن روده، پریتونیت، توکسمی، گانگرن دیواره ایسکمیک روده.

پیش آگهی درباره انسداد روده

متغییر است، به وضع عمومی بیمار و شیوع عوارض بستگی دارد.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button