درمان سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ دومین رتبه را در بین سرطان های مرگ آور در جهان دارا می باشد. این سرطان یکی از شایع ترین سرطان های گوارشی  در ایران می باشد. این سرطان در آقایان بعد از سرطان معده و پروستات ، سومین سرطان شایع شناخته شده است،حدود پانزده درصد از صدهزارنفر مرد مبتلا به این بیماری می شوند.در خانم ها بعد از سرطان پستان دومین سرطان شایع در کشورمی باشد که می توان گفت حدود 12 نفر خانم در هر صدهزار نفر مبتلا به این بیماری هستند.برای شناخت این بیماری در ادامه با ما همراه باشید.

آناتومی دستگاه گوارش

غذایی که ما می خوریم وارد مجرایی می شود که از مری و معده تا انتهای روده بزرگ ادامه دارد و در تمام طول این مجرا عمل گوارش یا همان هضم غذا وجذب مواد مفید آن انجام می شود. روده بزرگ درآخرین بخش دستگاه گوارش قرار گرفته است .بدن ما برای گوارش غذا به آن مقدار زیادی آب اضافه می نماید و سپس در این بخش از دستگاه گوارش دوباره آن را جذب می کند . علاوه بر این، ویتامین ها هم به کمک باکتری های مفیدی که در روده بزرگ وجود دارند جذب بدن می شوند. در صورتی که سلول های قسمتی از روده بزرگ شروع به تکثیر و رشد غیرطبیعی کنند، خود به خود مانع فعالیت صحیح در روده بزرگ می شوند در نتیجه باعث به وجود آمدن بیماری می شوند که در علم پزشکی به این بیماری سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ می گویند.

سرطان-روده-بزرگ
سرطان-روده-بزرگ

عوامل موثر در سرطان روده بزرگ

 • سابقه خانوادگی وژنتیک
 • بیماری التهاب لوله
 • دیابت
 • دومین مساله تاثیر گذار در سرطان کولون تغذیه می باشد ، یکی از مهمترین عوامل محیطی سرطان روده بزرگ مصرف گوشت قرمز می باشد.
درمان سرطان روده بزرگ  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی خوب در تهران این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر ابوالفضل رخشان  و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم سرطان روده بزرگ

 • اسهال مداوم که معمولا 4 هفته طول می کشد.
 • یبوست طولانی که بیش از 4 هفته ادامه داشته باشد.
 • ناراحتی شکم مثل نفخ، درد وگرفتگی
 • احساس ضعف و خستگی
 • کاهش وزن
 • خونریزی مستقیم یا دیدن خون همراه با مدفوع

در صورت مشاهده این علائم بهتر است جهت درمان سرطان روده بزرگ به جراح عمومی خوب در تهران مراجعه نمایید.

علائم ایجاد وگسترش سرطان روده بزرگ

 • عادت به سیگار کشیدن
 • عادت به مصرف مشروبات الکلی
 • عادت به خوردن غذاهایی چرب وپرکالری مانند فست فودها
 • چاقی
 • مصرف کم سبزیجات و میوه های تازه
 • تشعشات امواج رادیویی

تشخیص سرطان روده بزرگ

متاسفانه علایم  ونشانه های این سرطان بسیار دیر بروز می نماید. علائم اولیه این بیماری هم ممکن است با بیماری ومشکلات ساده تروکم خطرتر دستگاه گوارش اشتباه گرفته شود بنابراین بهترین راه تشخیص این بیماری مشورت با پزشک متخصص و انجام آزمایش های پزشکی می باشد.

راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ

 • به صورت کلی مصرف مواد غذایی فیبردار مانند سبزیجات ومیوه که به عمل هضم و دفع غذا کمک می کنند یکی از بهترین روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ می باشد.
 • مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی تازه و کاملا پخته شده، مطمئن ترین منبع تامین ویتامین ها ،آنتی اکسیدان ها وعناصری مثل (سلنیوم ،کلسیم ،مس و آهن ) است که برای سلامتی بدن ما لازم می باشد.
 • دور بودن از امواج خطرناک رادیویی

درمان سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده یا کلورکتال معمولاً شامل روش های درمانی مانند جراحی شیمی درمانی و ایمونوتراپی است که با توجه به شرایط بیمار و میزان فعالیت های توده های سرطانی در روده تعیین می‌شود شدت بیماری در صورتی که زیاد باشد ممکن است از تمامی روش های درمان برای بهبود شرایط بیمار استفاده شود بررسی و تشخیص وضعیت بیمار توسط تیم پزشکی و متخصص داخلی انجام می‌شود که در نهایت بتوان بهترین تصمیم گیری برای دریافت نتیجه قابل قبول و موقع موفقیت آمیز را اتخاذ نمود انتخاب بهترین جراح برای درمان سرطان روده از مهمترین مواردی است که شما در شرایط بحرانی ابتلا به سرطان روده باید به آن توجه نمایید از این رو پیشنهاد می شود که ملاحظات لازم برای دقتی هوشمندانه و انتخابی درست را مد نظر قرار دهید تا بتوانید به لطف خدا و تیم پزشکی انتخابی خود نتیجه موفق و درستی را دریافت کنید

این نوع از سرطان پیشرفت خیلی کندی دارد، این مساله از طرفی باعث می شود برای درمان آن زمان بیشتری وجود داشته باشد و از طرفی باعث می شود که با بی توجهی به علائم آن مانند دفع لخته های خونی ، اسهال یا یبوست بی دلیل و کاهش وزن بی مورد بهترین زمان برای درمان سرطان روده بزرگ  را از دست داد.

این بیماری ممکن است در مراحل اولیه شامل یک توده یا پولیپ خوش خیم باشد که با یک جراحی ساده و با خارج کردن این توده از بدن قابل درمان می باشد. اما درمراحل پیشرفته این بیماری ممکن است بدخیم شود و یا حتی به بخش های دیگری از بدن گسترش پیدا کند، دراین صورت راه درمان سرطان روده بزرگ همانند انواع دیگر سرطان شیمی درمانی یا پرتو درمانی می باشد.

روش های درمان سرطان روده بزرگ

جراحی

جراحی در واقع رایج ترین روش برای درمان سرطان روده بزرگ با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌شود که جراحی به چگونه و چه شکلی برای ایشان انجام شود این جراحی ممکن است که شامل فعالیت هایی مانند برداشتن تومور یا برداشتن قسمت هایی از روده که دچار بیماری شده است باشد همچنین ممکن است که قسمت های درگیر سرطان برداشته شده و بخش های سالم روده به یکدیگر متصل شود در این جراحی ممکن است که جراح به برداشتن غدد لنفاوی مجاور نیز اقدام نماید در برخی از موارد که البته نادر است ممکن است جراح مجبور به برداشتن روده به صورت کامل باشد همان طور که بیان شد شاید نیاز باشد که قبل از جراحی روش های مکمل درمانی مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی را نیز تجویز نمایند این روشها در واقع به صورت تکمیلی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده در روده مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از موارد کمک می کند که توده ها و تومور های موجود در روده کوچک تر شده و برای برداشتن در حین جراحی روند عمل را ساده‌تر نمایند جراحی سرطان روده که در برخی از موارد به کمک لاپاراسکوپی انجام میشود در واقع با ایجاد چند برش در ناحیه شکم و با ایجاد بیهوشی برای فرد مبتلا انجام می شود جراحی لاپاراسکوپی عملی است که نیازی به برش و یا شکاف شکم ندارد و زمان ریکاوری آن بسیار کوتاه است جراحی لاپاراسکوپی روده می تواند در برداشتن سرطان موثر واقع شود به کمک لاپاراسکوپی امروزه بسیاری از درمان ها بعد از جراحی های دشوار انجام می‌شود که این امر نیاز به تجربه و تخصص پزشک و مهارت های منحصر به فرد ایشان در استفاده از لاپاراسکوپی را دارد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی روشی است که با مصرف داروهای شیمیایی برای مهار کردن اثرات توده های سرطانی به کار گرفته می شود.ممنوع مصرف این داروها همراه با استفراغ و حالت تهوع و در برخی موارد اسهال برای فرد مصرف کننده خواهد بود در برخی موارد نیز فرد دچار آسیب های عصبی یا زخم دهان می شود اما در نهایت با تمام عوارض هایی که این شیوه درمانی در پی دارد موفقیت در درمان لذت بخش می باشد و ن امر باعث می‌شود که فرد مبتلا دوره‌های درمان را به راحتی پشت سر بگذارند در صورتی که عوارض ایجاد شده شدید باشد و فرد قادر به ادامه جلسات درمان نباشد دوز داروها کاهش داده می شود و یا اینکه جلسه های درمان به تعویق می‌افتد پزشک سعی می‌کند که در تمامی مراحل مراقبت ها و همراهی های لازم را ارائه نماید تا شما با کمترین عوارض جانبی شیمی درمانی همراه باشید ممکن است که احساس خستگی را تجربه کنید اما با روند صعودی درمان و موفقیت در انتخاب شیوه درمانی انگیزه کافی برای ادامه روال درمان را خواهید داشت.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button