شایع ترین بیماری های نشیمنگاه

شایع ترین بیماری های نشیمنگاه

شایع ترین بیماری های نشیمنگاه یا ناحیه پرینه انواع مختلفی دارد که شامل: هموروئید، آبسه های مقعدی، سینوس مویی و فیستول مقعدی می باشد .

شایع ترین بیماری های نشیمنگاه
شایع ترین بیماری های نشیمنگاه

بیماری هموروئید

شایع ترین بیماری نشیمنگاهی؛ بیماری هموروئید می باشد . هموروئید بالشتک های از بافت زیر مخاطی هستند که حاوی ونور و آرتریلو یعنی حاوی وریچه ها و شریانچه ها می باشند و نیز حاوی عضلات صاف هستند. این بالشتک ها نقش محافظتی در مقابل خروج گاز و مدفوع را دارد . پس به صورت نرمال با اندازه کوچک وجود دارد و هر زمانی که این بالشتک ها و غده ها بزرگ شوند، علائم هموروئید ایجاد می شود . هموروئید دارای دو نوع داخلی و خارجی بوده که هموروئید داخلی خود دارای درجات مختلفی می باشد.

چه عاملی باعث ایجاد هموروئید می شود ؟

عوامل متعددی باعث ایجاد همورموئید می شود که عبارت است از: مدفوع سفت، افزایش فشار داخل شکمی و فشار آوردن بیش از حد می باشد .

درمان بیماری هموروئید

زمانی که بیماری در مرحله اولیه و درجات پایین باشد و هیچگونه علائمی نداشته باشد؛ در این زمان درمان دارویی صورت می گیرد و نیاز به جراحی نخواهد بود، اما در مواقعی که بیماری در مراحله پیشرفته و در درجات بالا و همراه با علائم باشد، در این زمان درمان به صورت جراحی خواهد بود .

عوارض بیماری هموروئید

درمان بیماری هموروئید خود بدون عارضه است اما برخی اوقات ممکن است این بیماری به دنبال اعمال جراحی عوارضی پیدا کند . عوارض بیماری هموروئید شامل دو مرحله می باشد .

عوارض زودرس که شامل: درد، خونریزی و عفونت می باشد و عوارض دیررس شامل: بی اختیاری و تنگی مقعد خواهد بود .

شتیتن ذکر است، تمامی افراد به این عارضه ها مبتلا نمی شوند و در سطح بسیار کمی، در صورتی که تکنیک جراحی به درستی اعمال نشود این عوارض اتفاق می افتد . لذا به منظور پیشگیری از بروز عوارض بهتر است به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید .

بیماری فیشر یا شقاق

یکی دیگر از بیماری های شایع مقعدی بیماری فیشر یا شقاق می باشد . پارگی در مخاط مقعدی به علت مدفوع سفت یا اسهال طولانی ایجاد می گردد، که منجر به اسپاسم اسفنکتر مقعدی می شود و منجر به کاهش خونرسانی مقعدی و مزمن شدن فیشر می گردد .

انواع و درمان بیماری فیشر یا شقاق

بیماری فیشر طی دو حالت ایجاد می شود : فیشر حاد و فیشر مزمن

فیشر حاد معمولا کمتر از چند هفته ایجاد می شود و نیازمند درمان طبی است اما فیشر مزمن طی چندین ماه تا چندین سال به طول می انجامد تا ایجاد گردد که همراه با زائده پوستی است و تنها راه درمان آن جراحی است .

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی آبسه ی حاوی کلافی مو در شکاف بین دو باسن است، که این سینوس ها به دو صورت مزمن یا آبسه حاد خود را نشان می دهد . درمان در صورتی که مزمن باشد به دو شیوه باز یا بسته انجام می شود ولی در آبسه حاد باید سریعا تخلیه صورت گیرد و بستن آن مقدور نیست .

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با بهترین جراح عمومی در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

آبسه های مقعدی

یکی دیگر از بیماری های شایع نشیمنگاهی، بیماری آبسه های مقعدی یا پری آنال است که با علائمی همراه خواهد بود که این علائم عبارت است از: درد شدید هنگام راه رفتن، کارکارد شکمی، سرفه کردن و یا فشار آوردن (زور زدن) می باشد .

تشخیص بیماری آبسه های مقعدی

تشخیص این بیماری با معاینه، سی تی اسکن و در برخی موارد با انجام ام.آر.آی صورت می گیرد . در صورت تشخیص بیماری بدون اتلاف وقت سریعا به درمان بپردازید .

درمان بیماری آبسه های مقعدی

در هنگام درمان آبسه مقعدی امکان این که در پنجاه درصد موارد فیستول مقعدی ایجاد شود وجود دارد، یعنی اینکه یک دهانه داخل مقعد و دهانه دیگر به سمت پوست راه دارد .

فیستول مقعدی

بیماری دیگر ناحیه مقعدی فیستول مقعدی است یعنی مسیری که از داخل مقعد به سطح پوست راه دارد . درمان این بیماری با توجه به شرایط فرد متفاوت خواهد بود . در صورتی که فیستول مقعدی عمقی باشد به منظور درمان باید ستونگ گذاشته شود و اگر فیستول مقعدی سطحی باشد باید با باز کردن سطح فیستول درمان صورت بگیرد .

تشخیص بیماری فیستول مقعدی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی متعددی وجود دارد، اما تشخیص بیماری فیستول مقعدی از طریق معاینه، سونوگرافی، آندو سونو نی و ام.آر.آی صورت می گیرد.

برای کسب اطلاع بیشتر به جراح عمومی خوب در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button