عوارض مصرف الکل بر روی کبد

عوارض مصرف الکل بر روی کبد

بسیاری از افراد که الکل مصرف می کنند سعی دارند خود را به دلیل همیشگی نبودن مصرف آن توجیه کنند که ضرر و عوارضی بر بدن آن ها نخواهد داشت، اما لازم است بدانید مصرف الکل حتی به مقدار بسیار کم ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد .

از نظر علمی مصرف الکل تاثیرات و عوارض بسیار زیادی بر جسم و روان افراد می گذارد . در این مقاله قصد داریم به شایعترین عوارض مصرف الکل بر روی کبد بپردازیم برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

عوارض مصرف الکل بر روی کبد
عوارض مصرف الکل بر روی کبد

برخلاف باور بسیاری از افراد که الکل را برای بدن مفید می دانند باید گفت الکل برای بدن مضر است و شانس بیماری های کبدی را به خصوص در افراد چاق، افرادی که مبتلا به سوء تغذیه هستند و همچنین افرادی که مبتلا به بیماری هپاتیت c هستند را افزایش می دهد . شایان ذکر است، آسیب های کبدی با مقدار مصرف و طول مصرف الکل ارتباط دارد .

در مردان مصرف بیش از 40 تا 80 گرم در روز و در زنان مصرف بیش از 20 تا 40 گرم در روز به مدت چندین سال منجر به ابتلا بیماری کبدی می شود . به زبان ساده، طیف آسیب کبدی از یک کبد چرب شروع می شود و به سیروز کبدی و سیروز الکلی ختم می شود .

الکل با دستگاه گوارش چه می کند ؟

اولین تاثیر الکل پس از مصرف آن بر روی دستگاه گوارش بدن است که بلافاصله پس از مصرف جذب آن شروع می شود .

تاثیرات الکل بر کبد

کبد چرب الکلی

در فاز یک فرد مبتلا به کبد چرب ساده می شود و چربی در کبد رسوب می کند و کبد بزرگ تر از حد طبیعی می شود، در این مرحله آسیب کبدی وجود ندارد و تست های عملکرد کبدی یعنی آنزیم های کبدی AST و ALT نرمال هستند و با قطع مصرف الکل قابل بازگشت خواهند بود .

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با بهترین جراح عمومی در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

هپاتیت حاد الکلی

در فاز دوم یا همان هپاتیت چرب الکلی التهاب اضافه می شود و کبد بزرگ می شود، آنزیم های کبدی افزایش پیدا می کنند که کمتر از 300 – 400 تا ASD در این فاز افزایش می یابد . در این عارضه زردی شایع تر است و همیشه باید عفونت کبدی رد شود و در این مرحله از بیماری با قطع الکل احتمال برگشت وجود دارد .

سیروز کبدی

فاز سوم یا سیروز کبدی با قطع الکل برگشت نخواهد داشت ولی باید الکل قطع شود تا جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود . پس درمان هپاتیت الکلی قطع الکل یا داروهای همانند کورتون یا داروی پنتوکسی فیلین که هر کدام اندیکاسیون خود را دارد . باید هر چه زودتر مصرف الکل قطع شود تا برگشت بیماری کبدی صورت بگیرد و یا از پیشرفت آن پیشگیری شود.

نتیجه گیری

مشروبات الکلی تنها برای چند دقیقه باعث حال سرخوشی در افراد می شود، به همین خاطر است برخی از افراد برای رسیدن به آرامش از استرس های روزمره اقدام به مصرف الکل می نمایند . اما باید بدانید بهترین راه برای مقابله با استرس مصرف الکل نمی باشد زیرا الکل می تواند عوارض بسیار زیادی را به جسم شما وارد نماید .

برای کسب اطلاع بیشتر به جراح عمومی خوب در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

One thought on “عوارض مصرف الکل بر روی کبد

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button