درمان فتق رانی

فتق رانی

بیرون زدگی غیر طبیعی یک ساک صفاقی، اغلب همراه با محتویات شکم از میان مجرای رانی

سبب شناسی

عامل مستعدکننده، آناتومی خود مجرای رانی است که با حدود مشخص لیگامان لاکونار در داخل، لیگامان اینگوینال در قدام، ليگامان پکتینتال و استخوان پوبیس در خلف و ورید فمورال در خارج مشخص می شود. به طور معمول، این مجرا حاوی بافت همبند شل و غدد لنفاوی (غده کلوكه) است.

درمان فتق رانی
درمان فتق رانی

 

عوامل خطر ساز و مشکلات همراه

در زنان زاویه میان لیگامان اینگوینال و بخش پکینئال استخوان پوبیس پهن تر و در نتیجه خود مجرای رانی عریض تر است. افزایش فشار درون شکم فرد را مستعد تشکیل فتق می کند (بلندکردن بار سنگین، سرفه یا زورزدن به علت يبوست یا پروستاتیسم).

اپیدمیولوژی

 ۲۵ بار از فتق اینگوینال ناشایع تر است. نسبت زن به مرد ۴ به ۱ است.

شرح حال

به شکل برآمدگی یا توده در ناحیه کشاله ران تظاهر می کند و ممکن است بیمار احساس ناراحتی داشته باشد. از آنجا که فتق های رانی اغلب کوچک هستند و دهانه ای سفت دارند. بیشتر آنها تا زمانی که مختنق یا دچار انسداد شوند و به صورت یک اورژانس جراحی (تا ۸۰ درصد موارد) با علائم درد، اتساع شکم، تهوع و استفراغ در آیند، توجهی نمی شود.

معاینه

بررسی و مشاهده دقیق، وجود تورم را در ناحیه کشاله ران، زیر و خارج برجستگی پوبیک مشخص می کند (هرچند اگر فتق بزرگ باشد، ممکن است بیشتر در بالا و روی لیگامان اینگوینال پخش شود) در روی حلقه اینگوینال، فتق با سرفه بیرون نمی زند. در صورت اختناق و به دام افتادن فتق، فتق ممکن است بسیار حساس به لمس نیز باشد. در صورت انسداد . اتساع شکم همراه با صدای زنگ دار روده.

دیگر تشخیص های افتراقی عبارتند از : فتق اینگوینال، لنفادنوپاتی، هیدروسل يا ليپوم طناب اسپرماتیک (در مردان)، آبسه کشاله ران یا پسواس، واریس ورید سافن یا آنوریسم فمورال

بررسی ها

خون: شمارش کامل سلول های خون، اوره و الکترولیتها . وضع انعقادی . تعیین گروه خونی و ذخیره خون، ABG (برای اسیدوز متابولیک در ایسکمی روده)

تصویربرداری: رادیوگرافی ساده شکم: ممکن است انسداد روده را نشان دهد. سونوگرافی در موارد شک به تشخیص های افتراقی، اما در صورت شک به فتق محبوس شده، نباید جراحی را به تعویق انداخت. ممکن است به شکل یافته ای تصادفی به عنوان مثال هنگام سی تی اسکن کشف شود. در موارد شک و در حالات غیر اورژانس می توان هرنیوگرافی انجام داد.

دکتر ابوالفضل رخشان جراح عمومی و زیبایی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری ها می نماید. جهت مشاوره با جراح عمومی خوب در تهران و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی 09026990069 – 36600365 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل رخشان ایشان مراجعه نمایید.

 

درمان فتق رانی

اورژانس: احیاء بیمار با جایگزینی آب بدن و تصحيح اختلالات تعادل الكترولیت ها، قراردادن لوله NG در صورت استفراغ، تجویز آنتی بیوتیک در صورت وجود علائم سپسیس و ترمیم با جراحی به عنوان درمان قطعی.

جراحی: اصول این جراحی عبارتند از: تشریح ساک فتق، مشاهده و جاانداختن محتویات آن، خارج کردن ساک و ترمیم نقص، معمولا با نزدیک کردن لیگامان اینگوینال و پکتینئال به کمک بخیه های غیرقابل جذب (ترمیم لیگامان کوپر)۔ یکی از روش های جایگزین عبارت است از : قرار دادن قطعه ای مش در حالت بدون فشار در داخل مجرای رانی. می توان از ترمیم لاپاروسکوپیک با مش، با روش های دسترسی TAPP و TEP بهره گرفت. سه روش اصلی دسترسی به محل وجود دارد:

ا- برش عرضی تحتانی (لاکوود) روی فتق

۲- برش در معرض اینگوینال (لوتهایسن) بالا و موازی با لیگامان اینگوینال، از میان عضله مایل خارجی، مجرای اینگوینال و فاسیای عضله عرضی” (ممکن است میزان عود در این روش بالا باشد).

۳- روش فوقانی (مک اودی) با استفاده از برش مایل، در کنار خط وسط یا فانن اشتیل، باز کردن غلاف عضله راست شکمی، به سمت داخل کشیدن عضله راست شکمی و قطع عضله عرضی برای در دسترس قرار گرفتن مجرای رانی. این روش در موارد شک به اختناق به کار می رود. ساک فتق باز و محتویات آن بررسی می شود . اگر روده قابل زنده ماندن باشد، به سر جای خود بازگردانده می شود و اگر روده غیرقابل زنده ماندن وجود داشته باشد، این بخش خارج می شود (اگر در این موارد دسترسی از بالا استفاده نشود، ممکن است ایجاد برش خط وسط تحتانی ضرورت یابد.)

عوارض فتق رانی

 فتق رانی به طور شایع مختنق می شود و باعث انسداد روده، ایسکمی و گانگرن می گردد که ممکن است برداشتن روده با جراحی را الزامی سازد.

جراحی: خون ریزی (اگر لیگامان لاکونار برای گشاد کردن کانال بریده شود ممکن است شریان اوبتوراتوری نابه جا، آسیب ببیند)، خطر تنگ شدن ورید رانی در هنگام ترسیم که ممکن است به ترومبوز وریدی منجر شود، عفونت و تشکیل سروما.

پیش آگهی

با جراحی مناسب و سریع، پیش آگهی در کل خوب است، عود پس از ترمیم ناشایع است (کمتر از ۳ درصد).

برای کسب اطلاع بیشتر به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ابوالفضل رخشان

فارغ التحصیل جراحی عمومی سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی تهران، گذراندن بخش های کانسر و جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیش از 14 سال سابقه جراحی و سابقه اشتغال در بیمارستان های: عرفان، تهرانپارس، الغدیر و… همچنان خود را فارغ التحصیل ندانسته و در حال تحصیل علمی و گذراندن بخش های علمی و تخصصی و آموزش متدهای نوین جراحی می باشم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button